CZ - Česká EN - Anglická SK - Slovenská PL - Polská RO - Rumunská RU - Ruská TR - Turecká UA - Ukrajinská
CZ - Česká
  • EN - Anglická
  • SK - Slovenská
  • PL - Polská
  • RO - Rumunská
  • RU - Ruská
  • TR - Turecká
  • UA - Ukrajinská

Katarální horečka ovcí – problém v České republice více než aktuální!

Hlavní stránka Novinky Aktuality Katarální horečka ovcí – problém v České republice více než aktuální!

25.2.2025

Katarální horečka ovcí – problém v České republice více než aktuální! Rádi bychom Vás informovali o aktuálním dění týkající se onemocnění katarální horečky ovcí (KHO), kmenu BTV 3 a odpověděli vám na nejčastější otázky, na které odpovídáme.

Mám v chovu potvrzený pozitivní případ KHO, mám vakcinovat?

Protože vektorem přenosu KHO je krev sající hmyz, konkrét-ně tiplík z rodu Culicoides, tak zpravidla bývá postižena pouze část zvířat v rámci jednoho chovu. Vzhledem k ná-kladnosti vyšetření a komplikovanosti individuálního odběru vzorků doporučujeme plošnou vakcinaci v daném chovu, aby bylo stádo chráněné před infekcí KHO resp. než bude tiplík opět aktivní (odhadem polovina dubna).

Proč mám vakcinovat v tomto období, kdy je klid?

U ovcí je dostatečný nástup postvakcinačních protilátek za 21 dnů po vakcinaci, ale u skotu jsou potřeba dvě vakcinace, a pokud revakcinujete skot za 21 dnů po první vakcinaci, tak zvíře je v imunitě nejdříve za 42 dnů po první vakcinaci. Jednou z možností je perzistence malého počtu tiplíků, kteří přežívají v chráněných prostorech, jako jsou budovy nebo stáje. Další teorie jsou spojovány s navázáním viru na lymfocyty hostitele či s transplacentárním přeno-sem. Roli zajisté hraje i dlouhodobá virémie skotu. Délka virémie u ovcí je obvykle 14 až 28 dní, ale délka virémie u skotu je delší a může trvat až 60 dní, což ze skotu činí významný rezervoár viru. (Václavek, 2024).

Je vakcína bezpečná? Můžu vakcinovat březí krávy?

Vakcína je inaktivovaná. Přestože aktuálně nemáme přesná data a studie v rámci vývoje BioBos BTV 3, vycházíme z obdobné studie z vývoje BTV 4 (Study – Biol 5/2017), která prokazuje bezpečnost v porovnání s aplikací placeba a srovnatelná kritéria ve sledovaných parametrech:

  • Sledování teploty po aplikaci
  • Sledování lokálních reakcí
  • Průběh březosti
  • Porod a jeho průběh
  • Vitalita telat po otelení
  • Produkce mléka

Nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi vakcinovanou skupinou BTV 3 a placebem v kvalitě narozených telat.

Nemá vakcína vliv na reprodukční parametry u chovných býků?

V současné době nemáme přesná data a ani jsme nepláno-vali na tuto problematiku odbornou studii. Opíráme se o praktické zkušenosti ze zahraničí, kde byli vakcinovaní býci určení k přirozené plemenitbě. Na základě referencí z Německa, Francie, Holandska a Belgie nebyly reportovány statistické změny v aktivitě a v reprodukčních parametrech.

Dají se rozlišit postinfekční a postvakcinační protilátky?

Vakcína není vyvíjena jako markerová, takže se nedají odlišit postinfekční a postvakcinační protilátky. Co však víme, a potvrzuje to i studie z Národní referenční laboratoře pro KHO z Německa, že detekce protilátek po vakcinaci komerční Elisa metodou není průkazná. (Dr. Bernd Hoffmann, Národní referenční laboratoř pro katarální horečku ovcí (NRL-BT), Institut Friedricha Loeflera, Německo). Jedinou spolehlivě průkaznou metodou je virus neutralizační test. Tento fakt je důležitý pro diagnostiku a osvědčování vakcinovaných zvířat státní veterinární správou. Přestože pro samotné osvědčení by měla stačit i provedená vakcinace, doporučujeme si ověřit požadavky na tato osvědčení u místně příslušných veterinárních správ, kam jsou zvířata vyvážena.

Jak dlouho trvá imunita po vakcinaci?

Vakcína je zaregistrovaná od října 2024, ale dopracovává se postupně registrační svazek. V tomto roce budeme deklaro-vat nejprve 6měsíční (v červnu 2025) a následně 12měsíční chráněnost (konec roku 2025). Předpokládáme stejnou dobu chráněnosti jako má BioBos BTV 8, BioBos BTV 4, BioBos BTV 1+8 – všechny tyto vakcíny mají délku imunity jeden rok.

Je prokázaná dostatečná chráněnost proti KHO?

Ano, chráněnost je prokázána čelenžními testy v testu nástupu imunity, kdy u 100 % vakcinovaných zvířat jsou reportovány nulové klinické příznaky onemocnění a je prokázána prevence viremie. U kontrolní nevakcinované skupiny jsou zaznamenány poměrně těžké klinické příznaky onemocnění u skotu, a u ovcí dokonce úhyny po čelenži. Jako podpůrné údaje o chráněnosti fungují neutralizační protilátky proti BTV 3.

ELISA protilátky (myšleno postvakcinační protilátky) zjišťované dnešními komerčními testy nejsou průkazné a často je tyto testy vůbec nedetekují! Tyto ELISA testy jsou vhodné pouze pro zjištění postinfekčních protilátek.

Na základě studií byla pověřena Národní referenční laboratoř pro KHO v Německu ověřit úroveň humorálních imunitních odpovědí, které lze očekávat po podání jedné a dvou dávek různých vakcín proti BTV 3 u skotu a ovcí. Výsledky:

  • Skot po dvojité vakcinaci přípravkem Bultavo 3* (vakcína Bultavo 3 je shodná vakcína s BioBos BTV 3) produkuje vysoké hladiny neutralizačních protilátek, které několik měsíců po vakcinaci zůstávají stabilní (nepřímé potvrzení délky imunity až 1 rok)
  • Ovce a skot vakcinované přípravkem Syvazul 3 nebo Bluevac 3 mají málo nebo většinou žádné neutralizační protilátky.
  • Jednoznačný přímý vztah mezi testem ELISA a detekcí neutralizačních protilátek nebyl zjištěn.

Nizozemská odbornice na katarální horečku ovcí Melle Holwerda (Wageningen Bioveterinary Research) také

z německé studie dospěla k závěru, že vakcína Bultavo dokáže vyvolat nejvyšší množství (neutralizačních) protilátek. Tyto neutralizační protilátky jsou nejdůležitější, protože mohou virus skutečně neutralizovat a „vyčistit“, vysvětluje. „U Bultava je nejvyšší šance, že zvíře nemůže onemocnět nebo nejméně onemocnět,“ uzavírá.

* komerční název vakcíny exkluzivního partnera společnosti Bioveta, a. s., v západní Evropě

Kdy nejdříve doporučujete vakcinovat telata od vakcinovaných krav?

Pokud jde o naivní telata (telata bez mateřských protilátek), SPC uvádí, že tato zvířata mohou být očkována od věku 1 měsíce. U telat narozených imunizovaným kravám však mohou v závislosti na výživě, imunogenní vybavenosti a dalším faktorům přetrvávat mateřské protilátky až 3 měsíce. Ty pak mohou ovlivnit tvorbu postvakcinačních protilátek a úroveň titrů protilátek chránících tele.

V případě, kdy očkovací schéma není dokončeno řádně před otelením (2 vakcinace s odstupem 3 týdnů) je titr mateřských protilátek telete nepředvídatelný a lze jej spolehlivě určit pouze sérologickým testováním. To je ovšem poměrně pracné a něco to stojí.

Protože se toto testování provádí jen zřídka, je třeba mít na zřeteli, že i v případě časného otelení (před 42. dnem po 1.vakcinaci matky) mohou být mateřské protilátky na úrovni, kdy stále negativně ovlivňují tvorbu postvakci-načních protilátek. Proto doporučujeme počkat nejdříve do věku 6 týdnů s vakcinací u telat. Pro jistotu bez serologického testování je vhodné dát třetí vakcinaci po 3. měsíci stáří.

Věříme, že Vám tento článek bude užitečnou odpovědí na Vaše dotazy.

 

V případě dalších dotazů kontaktujte:

Mgr. Vendulu Slováčkovou

email: slovackova.vendula@bioveta.cz, tel. 517 318 602

 

nebo svého obchodního zástupce:

MVDr. Tomáš Dymáček, tel. 777 079 728

Okresy: Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Rychnov n. K., Svitavy, Šumperk, Ústí n. O., Vsetín

MVDr. Daniel Novotný, tel. 777 357 874

Okresy: Česká Lípa, Děčín, Hradec Králové, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jičín, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nymburk, Pardubice, Praha, Praha-východ, Semily, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem

MVDr. Hana Hynčicová, tel. 602 774 873

Okresy: Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Havlíčkův Brod, Hodonín, Chrudim, Jihlava, Kroměříž, Pelhřimov, Třebíč, Uherské Hradiště, Vyškov, Znojmo, Žďár nad Sázavou, Zlín

Ing. Eva Vávrová, tel. 773 786 372

Okresy: Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Domažlice, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Písek, Plzeň, Praha, Praha-západ, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Sokolov, Strakonice, Tábor, Tachov



Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B