CZ - Česká EN - Anglická SK - Slovenská PL - Polská RO - Rumunská RU - Ruská TR - Turecká UA - Ukrajinská
CZ - Česká
  • EN - Anglická
  • SK - Slovenská
  • PL - Polská
  • RO - Rumunská
  • RU - Ruská
  • TR - Turecká
  • UA - Ukrajinská

Katarální horečka ovcí opět aktuální

Hlavní stránka Novinky Aktuality Katarální horečka ovcí opět aktuální

25.9.2024

Katarální horečka ovcí opět aktuální V souvislosti s aktuálností Katarální horečky ovcí (KHO) v České republice jsme požádali o rozhovor ředitele Státní veterinární správy (SVS) MVDr. Zbyňka Semeráda.

Pane řediteli, jaká je současná situace s KHO v Evropě, resp. ve kterých evropských státech je diagnostikován nový kmen BTV3. Liší se v něčem zásadním z hlediska patogenity oproti ostatním kmenům?

V roce 2024 registrujeme tento kmen ve Francii, Německu, Dánsku, Lucembursku, Švédsku, Portugalsku a v Rakousku. V roce 2023 se tento kmen BTV 3 rozšířil v Belgii, Nizozemí a v části Německa. Ve Španělsku byly v roce 2024 diagnostikovány kmeny BTV 4, BTV 8 a BTV 1, v Andoře BTV 8, v Itálii BTV 8 a v Rakousku kromě BTV 3 byl diagnostikován také kmen BTV 4. Pro zajímavost uvádím, že v Evropě registrujeme záchyt ještě v západní části Velké Británie, Norsku a Švýcarsku. Podle referencí to vypadá, že kmen BTV 3 je agresivnější s vyšší morbiditou ve stádech a u ovcí se setkáváme s vyššími úhyny.

Jaká je aktuální situace v České republice tj. ve kterých okresech byl pozitivní záchyt KHO ke dni 24. září?

K 24. září eviduje Státní veterinární správa celkem 25 ohnisek nákazy KHO, ale došetřujeme ještě další. V těchto případech nařizuje SVS mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy KHO na území České republiky.

Legislativa EU stanovuje, že kolem ohnisek KHO musí být vymezena oblast o poloměru 150 km. Tato oblast je v ČR územně vymezena jako tzv. pásmo KHO prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření vydaných SVS (viz mapka níže). Omezení platí pro přemístění vnímavých zvířat ke KHO (skot, ovce a kozy, velbloudovití, jelenovití a někteří další kopytníci) z této vymezené oblasti. Rozloha této oblasti je rozsáhlejší z důvodu, že se jedná o nákazu přenášenou hmyzem – tiplíky druhu Culicoides. Tito přenašeči se v ČR vyskytují. Detaily pásma ukazuje mapka níže.

Mohl byste prosím shrnout nařízená opatření ze strany SVS?

Chovatelům skotu, ovcí, koz a dalších druhů zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí nařizujeme 

při přemístění zvířat mimo pásmo na území ČR jiných než přemísťovaných přímo na jatky tyto podmínky, a to buď:

1. 

I. zvířata chránit před útoky tiplíků druhu Culicoides (dále jen „vektorů“) pomocí insekticidů či repelentů alespoň po dobu 14 dnů před datem přemístění, o čemž provede záznam do evidence chovatele o použití veterinárních léčiv a přípravků, jako insekticid a repelent může být použit

pouze veterinární léčivý přípravek nebo biocid uvedený na následujícím odkazu na webu Státní veterinární správy ČR:

https://www.svscr.cz/kataralni-horecka-ovci-aktualni-informace/

II.  zvířata byla během tohoto období podrobena testu PCR s negativními výsledky, přičemž tento byl proveden na vzorcích odebraných alespoň 14 dní po datu počátku ochrany před útoky vektorů,

III.  vzorky musí odebrat soukromý veterinární lékař schválený místně příslušnou krajskou veterinární správou (KVS) pro činnosti podle § 61 odst. 5 veterinárního zákona,   

IV.  vzorky musí být vyšetřeny ve státním veterinárním ústavu,  

v.  zvířata musí být doprovázena veterinárním osvědčením vystaveným místně příslušnou KVS. Žádost o vystavení veterinárního osvědčení musí být doručena na KVS 3 dny před přemístěním zvířat. Chovatel je povinen předložit KVS SVS protokol s negativním výsledkem laboratorního

vyšetření na KHO metodou PCR. Výsledek PCR vyšetření je platný 10 dnů od data odběru vzorku

a nebo

2. 

zvířata byla očkována proti KHO, sérotyp 3 a  nacházejí se  v období imunity zaručeném specifikacemi očkovací látky a 

I.  byla očkována před více než 60 dny před datem přemístění nebo

II.  byla podrobena testu PCR s negativními výsledky na vzorcích odebranych alespoň 14 dní po nástupu imunity stanovené ve specifikacích očkovací látky.

Liší se nějak opatření u skotu a ovcí?

Opatření se de facto neliší. Pouze bych upozornil na dobu nástupu imunity, která je u ovcí 21 dnů po vakcinaci, kdežto u skotu musíme počítat s vakcinací + revakcinací za tři týdny, po které je zvíře za tři týdny v imunitě, takže nejdříve za 42 dnů od první vakcinace.

Je nějaká položka v rámci nařízených opatření hrazena státem?

V současné době stát hradí pouze náklady a ztráty v ohnisku nákazy v rámci vydaných  mimořádných veterinárních opatřeních KVS .

Počítá se, že by KHO byla součástí Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025?

Metodika pro příští rok nepočítá s úhradou vakcinace, ale budeme pokračovat ve zvýšeném sérologickém  monitoringu u skotu  a navíc musíme provádět entomologický monitoring za účelem stanovení období bez aktivity tiplíka..

Doporučil byste ještě nějaká další praktická opatření k zamezení nebo prevenci šíření onemocnění?

Určitě preventivní použití repelentů a schválených insekticidních přípravků. Seznam doporučených přípravků najdete na stránkách SVS. Za sebe mohu doporučit vakcinaci zdravých zvířat ve stádu jak skotu, tak především ovcí, kde letos dochází i k úhynům zvířat.

U takto vakcinovaných zvířat je to nejlepší způsob ochrany. Jediný problém, který vidím je přesun takto neregistrovanou vakcínou navakcinovaných zvířat mimo území ČR, kde si může stát v rámci dovozních podmínek stanovit, že vakcína, kterou była imunizována zvířata, musí být registrována  v daném členském státu EU, což může být v určitých případech problém. Je to pak na rozhodnutí každého chovatele, jak se k problému postaví.

 

Děkujeme za rozhovor.

Na zkušenosti s řešením KHO se ptal:

MVDr. Martin Vodinský

marketingové oddělení Bioveta a.s.

 

 



Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B