CZ - Česká EN - Anglická SK - Slovenská PL - Polská RO - Rumunská RU - Ruská TR - Turecká UA - Ukrajinská
CZ - Česká
  • EN - Anglická
  • SK - Slovenská
  • PL - Polská
  • RO - Rumunská
  • RU - Ruská
  • TR - Turecká
  • UA - Ukrajinská

Bioveta podpořila útulek pro toulavé psy Horní Hraničná

Hlavní stránka Novinky Aktuality Bioveta podpořila útulek pro toulavé psy Horní Hraničná

28.4.2020

Bioveta podpořila útulek pro toulavé psy Horní Hraničná Dříve hrdě městský, dnes už soukromý útulek v odlehlých lesích má své kouzlo. I přes nízký počet pracovníků a dobrovolníků je hodnocen jako jeden z nejlepších v republice. O tuto reputaci se již více než dvacet let obětavě stará paní Marie Lokingová. Studentka veterinární medicíny, Lucie Chovancová, se rozhodla tomuto útulku pomoci pravidelným darováním krmení a léčiv. Nebylo to ale dost, aby se potřebná pomoc dostala všem psům v útulku. Obrátila se tak na Biovetu s prosbou o darování potřebných léčiv. Rozhodnutí, jestli útulku pomůžeme, bylo rychlé a snadné.

„Po dlouhých letech, kdy jsem do útulku Horní Hraničná vozila jako student pytle granulí a konzervy, jsem přehodnotila priority a uvědomila si, že krmení vozí každý, ale veterinární přípravky lidé neumí vybírat a nechtějí platit,“ říká Lucie Chovancová. „Před dvěma roky jsem se rozhodla, že toto změním a začala z ordinace, kde jsem v té době pracovala, odkupovat volně prodejné veterinární přípravky. Protože jsem ale věděla, že toto množství je zanedbatelné, v předvánočním období loňského roku jsem se obrátila na obchodní reprezentantku firmy Bioveta, a. s. pro naši oblast s prosbou o zaslání potřebných léčiv. K Vánocům ode mne tedy psi konečně dostali něco víc než konzervy na přilepšenou. S ohledem na nejčastější zdravotní problémy toulavých zvířat jsem poprosila o tablety CANIVERM a spreje Fipron, kterých jsem do útulku dovezla množství potřebné pro více než dvojnásobek aktuálně umístěných psů. V únoru jsem potom pro útulek obdržela navíc spot-ony Fipron, které sama pro prevenci ektoparazitů kupuji. Tuto konkrétní společnost jsem si vybrala kvůli dlouholeté zkušenosti s antiparazitiky a vakcínami užívanými v naší ordinaci, kde většina produktů byla této značky, a také kvůli filozofii firmy. Málokterá společnost se v dnešní době může postavit za svůj slogan. Ale když jsem tehdy brala do ruky krabici s nápisem „We respect animals“, věděla jsem, že tento je výstižný,“ zakončuje Lucie svoji část příběhu. Lucie se s námi ale kromě svých vzpomínek podělila i rozhovor přímo s majitelkou útulku Horní Hraničná, paní Marií Lokingovou, který si nyní můžete přečíst:

Kdy jste útulek založila a co vás k tomu vedlo?

Já jsem pracovala v malé veterinární ordinaci jako asistentka. Na útulku jsem od roku 1996, kdy byl založený. Odmala se věnuji zvířatům, provází mě celým mým životem. Neumím si ani představit, že by tomu mělo být jinak.

Co je podle vás největším zdravotním problémem psů, které přijímáte?

Lidé se samozřejmě nejčastěji zbavují starých a nemocných psů. Když tedy pominu klasické problémy: blechy a červy, hodně často tady bývají zvířata s různými nádory kůže nebo dutiny břišní. Často jsou to také kožní problémy jako svrab, demodikóza nebo ekzémy.

Jaké vidíte řešení v narůstajícím počtu zvířat v útulcích?

Určitě si myslím, že jedinou možností, jak regulovat počet psů, je kastrace zvířat. Myslím si, že z útulku by měla odcházet všechna zvířata kastrovaná. Protože velmi často se nám stává, že i přesto, že nám lidé slíbí, že psa okamžitě nechají vykastrovat, tak to samozřejmě neudělají. Takto se nám často vracejí březí zvířata nebo jejich potomci. Snažíme se to eliminovat. V současné době nemáme podmínky pro to, abychom tady mohli kastrovat. Není to tak o tom zaplatit a provést tu kastraci, ale moci potom zvířata umístit do prostředí, kde by mohla být, než se kastrační rány zhojí. Plánujeme ale do budoucna velké zařízení pro pomoc všem zvířatům, která se ocitnou v nouzi, a jednou z našich vizí je i veterinární ordinace.

Navzdory ošklivým prognózám, které nad toulavými zvířaty v naší republice visí a kterých si je paní Lokingová vědoma, přijímá denně 3 i více psů.

Děkujeme Lucii Chovancové za zprostředkování rozhovoru a za její objetavost, díky které se pejsci v útulku mají o něco lépe.Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B