CZ - Česká EN - Anglická SK - Slovenská PL - Polská RO - Rumunská RU - Ruská TR - Turecká UA - Ukrajinská
CZ - Česká
  • EN - Anglická
  • SK - Slovenská
  • PL - Polská
  • RO - Rumunská
  • RU - Ruská
  • TR - Turecká
  • UA - Ukrajinská

Pomáháme a podporujeme

Hlavní stránka Pomáháme a podporujeme

Pomáháme hendikepovaným a znevýhodněným lidem

V loňském roce jsme úspěšně navázali na předchozí spolupráci se sdružením Piafa, o.s., jehož posláním je pomoc zdravotně postiženým a sociálně znevýhodněným osobám.
Naše společnost podporuje canisterapii a hippoterapii, která je významnou součástí činnosti tohoto sdružení. V loňském roce byli našimi přípravky, antiparazitiky a vakcínami, ošetřeni koně, v letošním roce jsme materiální pomoc rozšířili i na poskytnutí antiparazitárních přípravků pro canisterapeutické psy. Jsme rádi, že si v Piafě vybrali pro své svěřence i naše dermatologické přípravky a přípravky pro kloubní výživu.   

 

 

Spolupracujeme s jedním z nejúspěšnějších evropských musherů

Ve spolupráci s MVDr. Pavlou Košťálovou ze Žďáru nad Sázavou pečujeme o zdravotní stav úspěšného psího spřežení trojnásobného vítěze Šediváčkova longu, pana Víta Kolátora (Alaskan team Vysočina).  
V rámci sponzorství pravidelně poskytujeme přípravky z našeho antiparazitárního a vakcinačního programu.  S ohledem na začínající období útočících klíšťata a blech budou dospělí psi i letošní vrh nadějných štěňat ošetřen inovovaným přípravkem Top Spot on Dog s obsahem permetrinu.
Štěňata již byla odčervena Caniverm  pastou a před odchodem do nového domova budou očkována naší novinkou mezi vakcínami, vakcínou  Biocan Novel DHPPi. 
Doufáme, že se letní sezóna vydaří a celá psí smečka vstoupí do zimní sezóny ve skvělé kondici a zvládne tak nejtěžší evropský závod psích spřežení LA GRANDE ODYSSÉE 2016, který se koná v lednu příštího roku v savojských Alpách.

 

 

Podporujeme... úspěšné a všestranné canisterapeutické kolie   

S paní Dášou Holíkovou, chovatelkou a majitelkou chovatelské stanice GOPO jsme se setkali na únorové výstavě Duo Cacib v Brně. Zalíbil se nám zápal, se kterým se se svými koliemi věnuje canisterapii u dětí i dospělých. Obdivuhodná je také všestrannost jejich psích svěřenců, kteří se kromě canisterapie věnují coursingu, obedience a pasení ovcí.
Jsme rádi, že i díky našim antiparazitárním a dermatologickým přípravkům a vakcínám řady Biocan, se těší fenky i nově také sedm štěňátek dobrém zdraví a skvělé kondici.      

Paní Dáša Holíková již pátým rokem pracuje jako dobrovolník neziskové organizace pro canisterapii " Podané ruce" se sídlem ve Frýdku – Místku, jejímž je také členem.
 

Můžete nám, prosím, představit své dvě „kraťandy“?

Aloe Vera, tak se jmenuje má fenka krátkosrsté kolie, je to sice poněkud úsměvné jméno, nicméně jako stvořené pro její zaměření. Má skvělou povahu. Je milá a i přes svoji velikost je neuvěřitelně něžná, ukázněná a velmi dobře ovladatelná s velikým pracovním nasazením. Před dvěma lety jsem si nechala její dceru Batty Veru, tato fenka je velmi veselá a temperamentní a výborně se doplňují. Za skvělou práci je potřeba relaxaci tak se věnujeme i jiným činnostem. S Verou jsem začala před lety pást ovečky. Tato činnost jí velmi baví a je z ní velmi nadšená. Má složeny pastevecké zkoušky i vyššího stupně a v roce 2013 jsme stály opakovaně i na stupních vítězů. V klubu kolií obsadila v kategorii sportovní pes roku 1. místo, kategorie pasení. Battynka zdědila zápal do pasení po mamince a připravujeme se na zkoušky. Battynka letos vyběhala coursingovou licenci a určitě jí brzy uvidíme na závodech. S koliemi se věnuji i všeobecnému výcviku a obedienci. Vera má složených několik zkoušek a Battynka se na zkoušky pečlivě připravuje. Holky jsou také velmi úspěšné i na poli výstavním, mám z nich velikou radost. Pro mě jsou hlavně úžasnými kamarádkami a skvělými společnicemi.

Paní Dášo, můžete nám krátce vysvětlit principy canisterapie a přípravy canisterapeutického psa?

Canisterapie klade důraz na řešení problémů psychologických, citových a sociálně integračních. Uplatňuje se zejména jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení situací, kdy jiné metody selhávají nebo je nelze použít.
Základem práce canisterapeutického psa je hlazení a mazlení. Obojí musí pes vydržet poměrně dlouhou dobu. Je nutné štěně od malinka učit kontaktu, trpělivosti, zvykat ho na nepříjemné zvuky, ale zároveň ho psychicky zaštítit, aby nedošlo ke zbytečnému stresu, který by mladý pejsek neunesl.
Cílem je výchova klidného a vyrovnaného psa, který bude trpělivý a společenský a unese velkou psychickou zátěž. Bude totiž vystaven neustálému halasu, prudkým pohybům, nečekaným dotekům a objetím, nekonečnému drbání, hlazení či občasnému vláčení za vodítko. Pes musí brát naprosto normální pohyb těžce postiženého člověka, manipulaci s vozíkem a nesmí ho vyvést z míry ani případný pád dítěte s holemi těsně před ním. Naše psí holky umí nespočet zábavným kouskům jako je válení sudů, různé obíhání psovoda pro obveselení klientů. Musím přiznat, že holky jsou velmi úplatné – často si vytipují človíčka, přijdou se za ním hladit a nápadně ho drcáním čenichu do kapsy upozorňují, že by mohli dostat odměnu.

Kam docházíte a kde se s vámi klienti mohou nejčastěji setkat?

Od roku 2009 docházíme do organizace Naděje ve Zlíně, do sociálně terapeutických dílen, kde pod dozorem sociální pracovnice provádí canisterapeutickou činnosti. Pravidelně se zde střídá patnáct klientů s lehkou – střední mentální retardací. Jedná se o skupinovou canisterapii zaměřenou hlavně na jemnou a hrubou motoriku, soustředění, rozvoj řeči, zklidnění či povzbuzení klienta.
V domácím prostředí, u osmiletého chlapečka Kryštůfka a sedmileté holčičky Anetky, provádíme relaxační polohování. Kryštůfek u polohování pejsky velmi dobře vnímá a je u nich velmi spokojený. Sám se snaží na pejska sáhnout a rád ho objímá, to maminka Kryštůfka považuje za veliký pokrok. Chlapeček je po polohování uvolněný a spokojený.
Za Anetkou jsme začali dojíždět v březnu 2010. Byla velmi neklidná, silně spastická. Při polohování je velmi spokojená, zklidní se, uvolní, snaží se o kontakt s pejsky, nešetří na nás úsměvy. Když je unavená, tak s pejsky usne. Po polohování bývá uvolněná a mamince se s ní daleko lépe cvičí. Udělala velký pokrok i po psychické stránce.
Pes se přikládá ke  klientovi ve speciálně zvolených polohách. Pes má teplotu vyšší než člověk. Svaly se nahřejí, uvolní. Také rytmus dechu a tep psa pomáhá k uvolnění. Klient tak potom může lépe zvládat cviky. Maminky následně samy s dětmi rehabilitují. Polohování je jednou z nejnáročnějších metod canisterapie. Pes k takové práci musí mít vlohy a musí být k polohování veden od štěněte, aby dokázal ležet u pacienta několik desítek minut bez hnutí a to i tehdy, že je mu někdy od postižených klientů nechtěně trochu ubližováno (kopání nožičkami, zatahání za ucho). U pejska jsou zvýšené nároky na čistotu a jeho hygienu. Je zde časté koupání, čistění zubů, odčervování. 

 

Pipety FIPRON SPOT ON chrání kolie při tréninku v přírodě a jsou natolik bezpečné, že nebrání ani blízkému kontaktu psa s dětskými i dospělými klienty v průběhu terapie.

Před cestou do nových rodin byla štěňátka Dr. Dominikem Gregoříkem, kterému tímto děkujeme za spolupráci, očkována vakcínou Biocan a dostala balíčky s přípravky naší společnosti.